Yerel Gıda Ürünleri

Deymen ürünlerimiz: Türk kahvesi, Tarhana, Salep, Un ve Pekmez…

 

kahve Kökeninin Süleyman Peygambere kadar gittiği rivayet edilen kahve, “kuvvet veren içecek” anlamında da kullanılır. Hammaddesi ülkemizde yetişmeyen kahve, Osmanlı Döneminde Yemen, günümüzde de ağırlıklı olarak Güney Amerika ülkelerinden ithal edilerek üretilmektedir.

Deymen Kahve, çeşitli kahve çekirdeklerinden harman edilmesi ve ustalıkla öğütülmesi sayesinde aromatik, lezzetli, kıvamlı ve bir hayli köpüklü bir özelliğe kavuşmuştur.

 

 

 

tarhana Anadolu’nun binlerce yıllık tarihinde zengin sofralarından yoksul sofralarına kadar insanımızın en doyurucu ve özellikle kış aylarında şifa bulduğu yemeklerden biri tarhana olmuştur. Özellikle birbirinden farklı yöntem ve gıdalarla yaklaşık 10 çeşidinin yapıldığı Kastamonu, tarhana konusunda ülkemizin en zengin illerinden biridir. Tarhana birçok yöremizde halkın mutfağında kış hazırlıkları kapsamında hazırladığı bir besindir.

 

 

 

 

salep

Orkide ailesinin birçok türünün toprak altı yumruları ‘salep’ ismiyle adlandırılır. Orkidenin kökünde iki tane yumru vardır. Salep yumrusu topraktan çıkarıldıktan sonra suyla yıkanarak toprağından temizlenir, süt içinde kaynatıldıktan sonra ipe dizilerek açık havada kurutulur, Kurutulan yumrular dövülerek toz salep haline getirilir. Kastamonu yöresinin ürünü olan salep 50 gr.  şişede sunulmaktadır.

 

 

 

 

 Buğdayı geleneksel taş değirmeninde öğütüyoruz. Unumuz, Deymen markasıyla size özel lezzetler sunuyor.

 

Çok güçlü bir antioksidan olan elma kolesterolü düşürür, solunumu güçlendirir, astımı hafifletir, griple savaşır, diyabet riskini azaltır, sinir hücreleri arasındaki bağlantıyı sağlayan asetilkolin artışını sağlar. Böylece Alzheimer gelişimini azaltarak hafızayı destekler. Elma kanser hücreleriyle savaşır. Elma pekmezi nefis lezzetinin yanında cildi gençleştirip yenileyici bir özelliğe sahiptir. Vücut direncini artırır. Kan yapıcı ve dengeleyici bir etkiye sahiptir. Her sabah bir kaşık elma pekmezi içerek okula giden çocukların direnci artar ve okulda özellikle grip gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanmalarına engel olur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

 

Zeynizade ürünlerimiz: Salep, Erişte ve Pekmez…

   

Ülkemizde dondurmanın hammaddesi olarak kullanılan salep, kış aylarında sıcak içecek olarak kullanılır. Salep insan sağlığına olan birçok faydası nedeniyle geleneksel halk tıbbında da yer almaktadır. Antik dönemden beri Anadolu’nun önemli salep merkezlerinden biri olan Kastamonu, içerdiği etkin maddelerin kalitesiyle günümüzde de tercih edilen bir üründür.

Erişte’nin anavatanı Çin’dir. Türkler de Orta Asya’da erişteyi Çinlilerden öğrenmişlerdir. Doğal su değirmeni unundan yapılan ev makarnası, suda çözünmeyen lif ve B vitaminleri yönünden zengindir. 100 gr. eriştede 10 gr. lif vardır.Çabuk acıktırmaz, iştah azaltır. Enerjiyi sabit tutar, tokluk hissi verir. Kilo kontrolüne yardımcı olur. Kepeği alınmamış doğal undan yapıldığı için glisemik endeksi düşüktür. İnsülin salınımını azaltır, kan şekerinde ani yükselmeye yol açmaz, pankreası yormaz. Şeker hastaları tercih etmelidir.

 

Zeynizade Pekmez, Osmanlı İmparatorluğu döneminde “Saray Mutfağı” ifadesi ile ünlenen Kastamonu‘dan günümüze yine saraylara layık bir lezzet taşıyor.

Doğada kendiliğinden yetişen elmaların buhar kazanında işlemden geçirilerek pekmez haline dönüştürüldüğü Zeynizade Pekmez kıvam ve tadını eşsiz kılabilmek için her yıl belirli sayıda üretilmektedir.

 

Paflagonya ürünlerimiz: Siyez Bulguru…

  

Siyez Bulguru M.Ö. 10 binli yıllarda dünyanın kültüre alınmış ilk yabani buğdayından elde edilir. Avcı toplayıcı dönemden tarım toplumuna geçerken insanlar, yabani buğdayların en seçkin örneklerini topladılar ve yetiştirmeye başladılar. Yabani tohumlar arasındaki geçişlerle birilkte kültüre alınabilecek en seçkin tohum olarak Siyez buğdayı ortaya çıktı.Kastamonu‘da endüstriyel ulaşmadığı, dar gelirli aile işletmeleri tarafından sarp ve eğimli arazilere ekilen Siyez, hastalıklara kuraklığa ve zor iklim koşullarına dayanabilen, kimyasal girdiye ihtiyaç duymayan sert bir buğdaydır. Verim düşüklüğüne ve işlemesinin zorluğuna karşın Siyez, bulgurundaki eşsiz tat ve sağlığa olumlu etkileriyle dünyanın en antik buğdayıdır.

Yerel Ürün Sepetleri

 

 * Tarhana 250 Gr
* Türk Kahvesi 100 Gr
* Kastamonu’da üretilen salep 50 Gr
* Siyez Bulguru 1 Kg
* Tosya Pirinci 1 Kg
* Tosya Pirinci (Sarıkılçık) 1 Kg
* Taşköprü Sarımsağı 1 Kg
* Harnup Pekmezi 420 Gr
* İnebolu’dan Gül Reçeli 380 Gr
* İnebolu’dan Çilek Reçeli 380 Gr
* İnebolu’dan Böğürtlen Reçeli 380 Gr
* Abana’dan Kestane Balı (Deli Bal) 330 Gr
* Taş Değirmenden Tam Buğday Unu 1 Kg
* Üryani Eriği 500 Gr
* Kastamonu Çekme Helva